Jeden obraz mówi więcej niż tysiąc słów. To mądre chińskie przysłowie znakomicie sprawdza się w analizie i wizualizacji danych. Każdy z nas w mniejszym lub większym stopniu jest wzrokowcem i zdecydowanie łatwiej przemawiają do nas konkretne obrazy niż słowa.
Przykład
Jakkolwiek pracujemy na liczbach, tak ostatecznym celem często jest raport – przedstawienie wyników w formie graficznej.
Jakiś czas temu natknąłem się w internecie na ciekawy trik, którego idea polega na sterowaniu danymi do wykresu.
Dane do wykresu są zawarte w tym samym zakresie komórek, ale nie są to wartości stałe tylko formuły. Niby nic, ale fakt ten można sprytnie wykorzystać pokazując na wykresie dane cząstkowe.
Przykład. Firma posiada w siedmiu miastach w Polsce swoje sklepy. Celem jest pokazanie zysków w poszczególnych miesiącach dla każdego miasta.
Screen
Rozwiązanie zadania może wyglądać tak jak na obrazku poniżej.
Dane zawarte są w trzech kolumnach (Miasto, Miesiąc, Zyski). Poniższy screen pokazuje tylko dane dla stycznia. Pełna tabela zawiera dane dla całego roku.
Analiza
Na samej górze pierwszego screena znajduje się kontrolka pola kombi. Źródłem dla niej jest unikatowa lista miast, w których znajdują się sklepy (zakres A2:A8). Łączem jest komórka T2, która znajduje się poza obszarem tego screena. Łącze nie zwraca jednak nazwy miasta, a pozycję wartości, która została wybrana na liście miast – dla Krakowa jest to więc 3.
Za pomocą funkcji INDEKS można jednak bez problemu sczytać nazwę miasta. I ta formuła znajduje się w komórce T3, która także znajduje się poza obszarem naszego screena.
Wiedząc jakie miasto zostało wybrane, w bardzo prosty sposób można sczytać historię zysków do tablicy poziomej za pomocą funkcji SUMA.ILOCZYNÓW.
Po wyborze innego miasta dane z historią zysków zostaną zaktualizowane wraz z wykresem. W ten sposób możemy zauważyć, w których miesiącach były największe skoki w zyskach.
Hej,
Dwie kwestie 🙂
1) Niestety nie można pobrać przykładu
2) Łatwiej chyba w wykresie tabeli przestawnej uzyskać?
Witaj,
1. Masz rację. Faktycznie załącznika nie można pobrać, chyba skasowałem go przypadkiem, a niestety nie mam kopii zapasowej :-(.
2. Wykres tabeli przestawnej w wersji 2003 nie zachowuje formatowania podczas odświeżenia danych.
Ale jak najbardziej można go do tego wykorzystać w tym przypadku.
PS. Wyedytuj proszę poprawnie swoje imię i nazwisko w panelu użytkownika 🙂