Formatowanie warunkowe jest świetnym narzędziem, które w prosty sposób pozwala nam wyróżnić dane spełniające określone kryteria.
Jakkolwiek wraz w wersją 2007 Excela mechanizm formatowania warunkowego został bardzo mocno przebudowany, tak dalej z powodzeniem można stosować kryteria formułowe, które będą działać niezależnie od wersji Excela.
Screen
Jednym z moich ulubionych trików jest wyświetlenie poziomej linii, która oddziela od siebie dane. Taki z pozoru detal pełni ważną funkcję wizualizacyjną. Taką tabelę dużo łatwiej się przegląda, czego dowodzą screeny poniżej.
Co ciekawe, aby formatowanie warunkowe działało prawidłowo należy najpierw uaktywnić arkusz z tabelą, a następnie wybrać pierwszą komórkę. W przeciwnym razie reguła formatowania w ogóle nie zostanie zastosowana lub nie będzie działać prawidłowo (zachęcam do eksperymentów).
Kod Makra
Sub DodajLinieSeparacyjna()
'Aktywacja arkusza i pierwszej komórki jest konieczna!
wksTable.Select
wksTable.Range("A1").Select
'Skasuj formatowania warunkowe i zastosuj nowe
With wksTable.Range("A1").CurrentRegion
.FormatConditions.Delete
.FormatConditions.Add Type:=xlExpression, Formula1:="=$C1<>$C2"
With .FormatConditions(1).Borders(xlBottom)
.LineStyle = xlContinuous
.Weight = xlThin
.ColorIndex = xlAutomatic
End With
End With
End Sub
Co ciekawe, aby formatowanie warunkowe działało prawidłowo należy najpierw uaktywnić arkusz z tabelą, a następnie wybrać pierwszą komórkę.
Z tego co pamiętam z komentarzy w pewnym temacie, to w 2007> już to poprawili, ale fakt, lepiej pisać kod dla 2003, aby był uniwersalny.
U mnie w Ex 2007 też trzeba najpierw zaznaczyć całą tabelę, począwszy od komórki A1 :-).