Obsługa Makr w Excelu 2003
Jestem coraz większym fanem Excela w wersji 2010. Być może tym stwierdzeniem narażę się osobom, które ciągle poddają w wątpliwość sens wdrożenia wstążki w pakiecie Ms Office. Uważam jednak, że niektóre zmiany są świetne i bardzo ułatwiają pracę.
Pamiętam czas, gdy standardem była wersja 2003. Kombinowaliśmy wtedy na forach, w jaki sposób zmusić użytkownika do włączenia makr dla naszych plików przy założeniu, że makra są domyślnie wyłączone.
Najpopularniejszym rozwiązaniem było ukrycie właściwych arkuszy i wyświetlenie arkusza „tapety”, który informował o konieczności włączenia makr. To rozwiązanie było jednak karkołomne, ponieważ wymagało dopisania sporej ilości kodu obsługującego zdarzenia zapisywania i zamknięcia skoroszytu (m.in. ukrycie i odkrycie arkuszy). Niektórzy kombinowali z podpisami cyfrowymi, ale było to rozwiązanie, które też nie do końca rozwiązywało problem.
Zaufane Lokalizacje w Excelu 2010
W Excelu 2010 pojawiły się ciekawe rozwiązania, które mają ułatwić podjęcie decyzji odnośnie tego czy makra dla konkretnych plików mają być włączone. Nie musimy już ustawiać poziomu zabezpieczeń na niski, aby akceptować makra w każdym pliku.
W sieci znalazłem świetną poradę, z którą się w pełni zgadzam. Mówi ona m.in. o opcji Zaufane dokumenty, która pojawiła się właśnie w wersji 2010. Informuje ona Excela o tym, że niektóre pliki powinny mieć zawsze włączone makra bez względu na ustawiony poziom zabezpieczeń dla całej aplikacji.
Autor mówi o tym, że to rozwiązanie jest bardzo kuszące – zwłaszcza w sytuacji, gdy sami możemy określić te zaufane dokumenty. Tak to jednak nie działa. Zamiast tego, przy kliknięciu w przycisk Włącz zawartość, automatycznie dodajemy plik do zaufanych dokumentów, a co za tym idzie, będzie on otwierany w przyszłości bez żadnego ostrzeżenia.
Autor zdecydowanie sugeruje, aby wyłączyć opcję zaufanych dokumentów. Wbrew temu, co sugeruje nazwa, nie jest to lista plików, które można dodawać lub usuwać z zaufanych. Zamiast tego autor proponuje wybrać opcję Zaufane lokalizacje.
Ta funkcjonalność pozwala otwierać pliki znajdujące się w konkretnych folderach, bez wyświetlenia ostrzeżenia! Oczywiście listę zaufanych folderów możemy zdefiniować sami.
Jeżeli mamy pewność, że plik nie zawiera złośliwego kodu, wówczas możemy przenieść go do zaufanego folderu, lub po prostu dodać katalog, w którym znajduje się plik, do listy zaufanych lokalizacji.
Moim zdaniem ta opcja jest rewelacyjna i brakowało mi jej w poprzednich wersjach Excela.